Co to jest uzależnienie..

Co to jest uzależnienie?
Uzależnienie to stan zależności od substancji lub czynności, która „pomaga” osobie uzależnionej rozwiązywać różnego rodzaju życiowe problemy. To bardzo silne pragnienie, by dana czynność lub substancja była dostępna zawsze, gdyż jej niedostępność sprawia osobie uzależnionej cierpienie psychiczne, a czasami bywa, że i fizyczne.
Co może sygnalizować uzależnienie? Oto kilka przykładów.
Kiedy miałaś/miałeś do tej pory dobry kontakt z dzieckiem, a teraz zaczyna cię unikać, udziela wymijających odpowiedzi, znika, to niekoniecznie musi być od razu uzależnienie, ale warto się temu przyjrzeć.
Palacz marihuany będzie miał napady apetytu, wahania nastrojów, bywa że bagatelizowane palenie marihuany jest czynnikiem wywołującym poważniejszą chorobę psychiczną.
Osoba, która zażywa np. amfetaminę i będzie chciała ukryć przekrwione oczy, może mieć przy sobie np. krople do oczu, które obkurczają naczynka krwionośne, a białkom oczu przywracają zdrowy wygląd.
Narkotyki, w tym dopalacze, mogą powodować nagłą, kilkudniową dużą aktywność bez potrzeby snu, po której następuje nagła potrzeba bardzo długiego odpoczynku.
Dziwne zapachy, czy to ubrań, czy oddechu, powinny nas zaniepokoić. Nienaturalna chęć odwrócenia uwagi od tego – również. Rozszerzone bądź powiększone źrenice, skupienie nadmierne na danej czynności, zmiana przyzwyczajeń, rytuałów. Tym wszystkim sygnałom warto się też przyjrzeć.

Substancja lub czynność, od której pomału stajemy się zależni zaczyna pełnić funkcję substytutu lub protezy, np.: relacji, związku. Często jest stosowana, by złagodzić cierpienie, trudności dnia codziennego. Ma być panaceum na ból istnienia, na samotność. Ale tylko pozornie. Ulga odczuwalna jest tylko w tym momencie, kiedy osoba uzależniona znajduje się pod wpływem środka lub wykonuje daną czynność. Później konsekwencje są takie, że problemy narastają, więzi się rwą, długi rosną.
U osoby uzależnionej występują mechanizmy uzależnień, które na tyle zniekształcają rzeczywistość, że ona sama nie dostrzega swoich problemów, nie jest w stanie ocenić trzeźwo sytuacji i wyjść z tego, w czym tkwi.
Często osoby, będące obok, stają się współuzależnionymi i też trudno im zmienić sytuację. O tym, jak wyjść z poszczególnych uzależnień w kolejnych artykułach.

Kinga Kamińska, Barbara Kowalkowska

509146961
psycholog,
psychoterapeuta systemowy,
terapeuta uzależnień.
ul.Chopina 11/7U
07-200 Wyszkówuzaleznieniau@gmail.com

Komentarze