Społeczność terapeutyczna a informacje zwrotne.

Informacja zwrotna to określenie z obszaru psychoterapii grupowej. To informacja na temat tego jak jesteś spostrzegany w grupie. Jak innym ludziom jest w relacji z Tobą.Warto udzielać informacji zwrotnej w taki sposób by był dostosowany do odbiorcy gdyż istnieje niebezpieczeństwo że nie do końca zostanie zrozumiana lub przyjęta. Warto też zastanowić się co chcę konkretnie przekazać danej osobie, czy to wynika z chęci pomocy czy raczej ze zwykłego odwetu i udzielana jest tylko w formie krytyki, wtedy jest duża szansa na to że taka osoba nie będzie chciała w ogóle jej wysłuchać. Powinna być przekazana w formie ja czuję, ja myślę, bez ocen całościowych a dotyczyć powinna danego zachowania.Informacje zwrotne są jak prezenty - czasami jeśli jest to coś trudnego do przekazania i przyjęcia można się narazić na złość tej osoby której się jej udziela.. Jednak słowo nie zabija i jeśli zatrzymamy coś trudnego dla siebie taka osoba nigdy nie będzie w stanie sama tego w sobie dostrzec. Nie warto dawać wskazówek, ale informacje które dotyczą danego zachowania . Raczej warto stymulować a nie udzielać rad. Kiedy jesteśmy natomiast odbiorcą informacji zwrotnej warto ją rozważyć niezależnie od tego jak bardzo jest bolesna, kiedy stawiasz siebie jako w roli ofiary i czujesz się informacją zraniony  to  w pewien sposób sam siebie uprzedmiotawiasz. Z użalania się nad sobą nic nie wynika. Warto wtedy zastanowić się jakie mam w danym momencie uczucia bo  uczucia są jedynym źródłem informacji czego tak naprawę chcemy i co możemy zmienić. Uczucia niosą energię i są żywe - jakkolwiek by nie były bolesne.Warto mieć kontakt ze swoimi uczuciami, jakikolwiek by one nie były. Jeśli chcę się zmienić decyduję się na to że to może być czasami bolesne bo konfrontuje to jacy jesteśmy naprawdę z tym jak obiektywnie widzi nas świat. Zmiana kosztuje, ale brak zmiany też kosztuje czasami dużo więcej. Są dwa sposoby reakcji na informacje zwrotne – albo się usprawiedliwiasz , tłumaczysz albo uczysz się na błędach i to Cię zmienia i wyzwala. Uzależnienia zakrywają prawdę , pozornie coś wyjaśniają. Prawda o sobie daje ci zrozumienie siebie i innych i chroni cię przed popełnianiem ciągle tych samych błędów. Informacja zwrotna zawsze wiąże się z ładunkiem emocjonalnym. Pamiętaj że jeśli zawsze będziesz robił to samo efekty też będą takie same.PRZYKŁAD informacji zwrotnej. 
Opis tego, co czuję – denerwuje mnie, lubię gdy
Opis sytuacji, kiedy to się dzieje – kiedy zachowujesz się agresywnie, kiedy jesteś pomocny..
Opis efektu który to zachowanie wywołało- gdyż się Ciebie obawiam, bo mogę na Ciebie liczyć.
Opis oczekiwań co do zachowania danej osoby – chcę byś panował nad swoimi impulsami, oczekuję że nadal tak będzie.

Często osoby które dopiero podjęły terapię uzależnień bardzo bronią swojej wizji świata, swojego obrazu który jest tak naprawdę w dużej mierze wypaczony przez 3 mechanizmy uzależnień. 

Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego Ja
Nie są gotowi wziąć na za swoje czyny odpowiedzialności. Jednak gdy komuś udzielamy informacji ważne byśmy mówili coś co jest faktem,co zaistniało, nie jest w obszarze domysłów. Warto opisać sytuację a nie ją interpretować, być wyrozumiałym wobec ludzi ale bezwzględnym dla problemów i niekonstruktywnych zachowań. Kiedy już ktoś zaczyna dostrzegać korzyści z informacji zwrotnej zmienia się jego spojrzenie na wiele spraw, na siebie, na relacje ludzkie, na jego miejsce w grupie i w rodzinie, na to w jaki sposób bierze odpowiedzialność za siebie i swoje czyny i decyzje. Informacja zwrotna to bardzo ważne narzędzie w procesie terapii grupowej. Często wyjście poza swój schemat myślenia, widzenia świata jest wyzwalający i jest przyczynkiem do lawiny zmian w życiu.


Kinga Kamińska

509146961

psycholog,

psychoterapeuta systemowy,

terapeuta uzależnień.

ul.Chopina 11/7U

07-200 Wyszków


http://feniks-gabinet-psychologiczny.blogspot.com/

http://kinja1976.wix.com/psycholog

uzaleznieniau@gmail.com

http://uzaleznieniau.blogspot.com/

Barbara Kowalkowska

Pedagog

Praktyk NLP

W trakcie certyfikacji Terapeuty Uzależnień

Komentarze