Mechanizm iluzji i zaprzeczeń

W uzależnieniach wyróżnia się trzy mechanizmy:
- mechanizmu rozpraszania i rozdwajania "Ja"
- mechanizm nałogowej regulacji emocji i uczuć
- mechanizm iluzji i zaprzeczeń

To bardzo silny mechanizm który “zaczarowuje” rzeczywistość , osoba pod jego wpływem tworzy sobie iluzje, myśli życzeniowo i magicznie. Wypiera te chwile kiedy nie panował nad swoim uzależnieniem, ponosił wielkie straty, “lukruje” chwile kiedy było mu dobrze, kiedy substancja dawała mu przyjemne doznania. Często ten mechanizm pojawia się nieświadomie, ma za zadanie chronić przed zderzeniem ze smutną rzeczywistością, przykrymi stanami emocjonalnymi.
Pojawia się racjonalizowanie, przecież to nic strasznego, inni też piją, wszyscy piją, czemu nie ja? Powstaje cały system racjonalizacji, odtłumaczeń, rodzaj alternatywnych wspomnień które są uznawane przez osobę uzależnioną za rzeczywisty stan, obraz.

Coś istnieje tylko w przekonaniach osoby która jest we władaniu tego mechanizmu. Całe otoczenie widzi to z innej perspektywy, widzi straty w każdej sferze życia .
Często osoba uzależniona obwinia wtedy innych za swój stan, piję bo mam kiepską pracę, żonę zołzę, dzieci które mnie nie słuchają.
Zdarza się że osoba minimalizuje co się z nią dzieje, ja tylko tak, dla towarzystwa, to tylko jedno piwko, przy świętach itp, zawsze jest okazja.
Kiedy zdarzają się takie sytuacje że bliska osoba chce porozmawiać z uzależnioną o problemie to by odwrócić od siebie uwagę uzależniony zaczyna mówić o swoich pretensjach np a Ty co? Znowu wydałaś pieniądze, a lekcje odrobione, a to czy tamto zrobione?
Bywa że osoba uzależniona widzi totalną pijatykę, burdę jako dobrą zabawę, mówi: wszyscy się świetnie bawili a w rzeczywistości byli zażenowani jej zachowaniem.
Wszystko w rzeczywistości takiej osoby odbędzie się jutro, jutro się weźmie za siebie, jutro będzie silny, bogaty, piękny a dziś ma wolne, pije sobie ale jak tylko się za to zabierze to zadziwi świat - to takie marzeniowe planowanie.
To wszystko co dzieje się w tym momencie - gdy te mechanizmy działają , nie pozwala osobie uzależnionej zobaczyć siebie realnie, stanąć twarzą w twarz z uzależnieniem. Dostrzec straty.
By takiej osobie pomóc pozwól jej na dotknięcie części strat, nie zdejmuj odpowiedzialności choć serce pęka.
Skonfrontuj jej mrzonki, nierealistyczny świat z rzeczywistością, pozwól jej to zauważyć. Jak nie potrafisz zrobić tego sam - udaj się po pomoc do specjalisty. Zostawiając uzależnionego w tym jego wypaczonym świecie pozwalasz mu na destrukcję a sam ma małe szanse by to dostrzec.

Kinga Kamińska, Barbara Kowalkowska


509146961
psycholog,
psychoterapeuta systemowy,
terapeuta uzależnień.
ul.Chopina 11/7U
07-200 Wyszków

http://feniks-gabinet-psychologiczny.blogspot.com/

http://kinja1976.wix.com/psycholog

uzaleznieniau@gmail.com

http://uzaleznieniau.blogspot.com/

https://www.youtube.com/channel/UCulNGoM31DZIebcy4lKyUHA?spfreload=10

https://www.facebook.com/UzaleznieniaU/?ref=bookmarks

Komentarze