Rodzic dziecka uzależnionego

Gdy rodzice uświadamiają sobie że ich dziecko jest uzależnione przeżywają prawdziwy szok. Bywa że nie chcą w to wierzyć, długo zamykają oczy na problem, bagatelizują, ufają słowom młodego uzależnionego dziecka że to ostatni raz,  albo że to pierwszy raz, tylko spróbował i nigdy tego nie zrobi więcej.  Ten mechanizm ma chronić przed potwornym lękiem jaki towarzyszy takiej sytuacji.  To nieprawdopodobnie bolesne jeśli uświadamiam sobie że moje dziecko się krzywdzi, pomału zabija. Jak to? Co pomyślą inni, pewnie to że coś zaniedbałam, czego nie dopilnowałem. Jestem beznadziejny w roli rodzica, jedna sprawa to lęk przed oceną otoczenia a druga sprawa to trudność w konfrontacji z własnym przekonaniem o tym jakim rodzicem jestem. Spokojnie,  wierzę w to że robiłeś wszystko najlepiej jak mogłeś,  starałeś się do granic możliwości. 

 Dawałeś z siebie wszystko.  Po prostu tak czasami jest że mimo naszych starań coś idzie nie tak. Reagujemy od razu mimo tych przykrych uczuć gdyż czas działa na Twoją niekorzyść a żaden psychoterapeuta nie będzie Ciebie oceniał,  po pierwsze wie o tym zjawisku o którym piszę a po drugie to by było zwyczajnie nieprofesjonalne. Zgłoś się po pomoc im szybciej tym lepiej.  Jeśli utraciłaś na ten moment kontakt z dzieckiem albo nie możesz go namówić sama poddaj się terapii. Czasami to krok do zmiany dla osoby uzależnionej coś zmienia,  czasami zmiana w Tobie zmieni cały układ, system. Nastąpi początek zdrowienia. Nie obawiaj się,  żaden profesjonalista nie oceni Ciebie a poczujesz ulgę bo Twój problem rozłoży się na innych. Zdaj sobie sprawę z faktu że prawdopodobnie jesteś też osobą współuzależnioną i w związku z tym działają też pewne mechanizmy by podtrzymać to status quo. To żadna hańba, żaden wstyd, choć pewnie takiej oceny się obawiasz, pewnie myślisz że świat tak Ciebie oceni.
Głowa do góry, nie jest to łatwa sprawa ale do zrobienia, pamiętaj że małymi krokami możesz zdobyć najodleglejsze zakątki świata, Powodzenia.

Kinga Kamińska, Barbara Kowalkowska


509146961
psycholog,
psychoterapeuta systemowy,
terapeuta uzależnień.
ul.Chopina 11/7U
07-200 Wyszków

http://feniks-gabinet-psychologiczny.blogspot.com/

http://kinja1976.wix.com/psycholog

uzaleznieniau@gmail.com

http://uzaleznieniau.blogspot.com/

https://www.youtube.com/channel/UCulNGoM31DZIebcy4lKyUHA?spfreload=10


Komentarze