Czy istnieją bezpieczne narkotyki, dopalacze?

Sztandarowym środkiem który jest podawany jako przykład substancji która nie szkodzi a raczej przynosi więcej pozytywnych działań jest marihuana i od niej rozpocznę dzisiejszy wpis.
Czy właśnie można myśleć o marihuanie jako o bezpiecznym środku? Ja z perspektywy praktyka mówię zdecydowane nie. Każdy kto używa marihuany odczuje prędzej czy później pewne zmiany. Jako środek halucynogenny może przyczyniać się do rozwoju zaburzeń psychicznych czy to u osoby uzależnionej już czy tylko sporadycznego użytkownika. Ponadto są jakby bramą, wjazdem dla kolejnych środków, przesuwając tym samym granicę przyzwolenia. Osoba używająca bywa apatyczna, trudno jej podejmować decyzje, często obserwuje się pewne spłycenie potrzeb, częściej jest wszystko jedno, płynie trochę na fali zdarzeń bezwolnie. Amfetamina, ekstazy, kokaina to substancje głównie stymulujące czyli powodują zaburzenia nastroju, zmieniają stan emocjonalny, od euforii do rozpaczy czy złości powodujące lęk w osobach z najbliższego otoczenia. To jedna rzecz, kolejna to taka że substancje te często prowadzą do urojeń prześladowczych, nadmiernej zazdrości czy zachowań ksobnych i bywa że często te urojenia pozostają z osobą zażywającą tych środków po okresie brania jeszcze długi czas. Objawy psychotyczne i często też depresyjne stany to cena za jaką płacą takie osoby. Osoby sięgające po opiaty mogą doświadczyć ich dobroczynnego działania przeciwpsychotycznego i niektórzy intuicyjnie przyjmują je gdyż sobie w ten sposób próbują poradzić z rzeczywistością.Jednak poza tym mają też ciemną stronę, bardzo łatwo przenikają przez barierę krew - mózg i niszczą ją, niszczy komórki mózgowe, zmniejsza potencjał intelektualny, każde zażycie ma takie skutki.
Skutki zażywania dopalaczy są podobne, jednak nauce mniej znane bo te środki ciągle "mutują" by pozostać na rynku więc tak naprawdę są jak rosyjska ruletka dla mózgu i w ogóle dla organizmu. Nie wiadomo do końca co się wydarzy w organizmie osoby zakrzywiającej. Osoby młode o nieukształtowanej osobowości ponoszą najwieksze straty, trudniej im później sporo rzeczy nadrobić.Uzależnienie od substancji psychoaktywnych zmienia sposób myślenia, funkcjonowania na różnych obszarach życia osoby dotkniętej uzależnieniem. To nie tylko zaburzenia psychiczne ale zaburzenia nastroju, snu, zaburzenia lękowe, zaburzenia jedzenia. Tylko długotrwała psychoterapia przynosi trwałe efekty korygujące skutki uzależnienia. Aby zmienić swoje funkcjonowanie, potrzebna jest długotrwała terapia, pacjent musi zwiększyć swoją wiedzę na temat swojego zachowania problemowego, przyczyn, konsekwencji i sposobów pomocy a tego na początku diler czy kolega proponujący bezpieczny środek niestety nie powie. To bardzo długi, mozolny proces by uratować sobie życie, bo dwie są drogi na ścieżce uzależnienia - albo w dół na samo dno albo w górę by zmienić to w co się wpakowaliśmy, ale to wymaga dużo siły i determinacji. Warto to wiedzieć i wziąć odpowiedzialność za słowa np : to nie uzależnia, to lekki narkotyk - jeśli proponuje się go komuś innemu.

Kinga Kamińska i Barbara Kowalkowska
509146961 psycholog,
 psychoterapeuta systemowy,
terapeuta uzależnień.
 ul.Chopina 11/7U
07-200 Wyszków
 http://feniks-gabinet-psychologiczny.blogspot.com/
http://kinja1976.wix.com/psycholog
uzaleznieniau@gmail.com
http://uzaleznieniau.blogspot.com/ 

Komentarze