Błędy poznawcze - ODRZUCANIE POZYTYWÓW

Osoba która popełnia ten błąd często nie docenia swoich pozytywnych doświadczeń i bardzo stara się podtrzymywać negatywne przekonania na swój temat które de facto wcale nie są oparte na codziennych doświadczeniach.
Racjonalizuje to w przeróżny sposób, najczęściej używając dość absurdalnych argumentów.
|Często taka osoba myśli że nie warto przeżywać pozytywnych stanów, nie warto dopuszczać do siebie chwil które są piękne bo najczęściej po takich następują chwile które są nieprzyjemne. Za główny argument ma to że tak kilka razy zdarzyło się w jej życiu i poprzez to stało się regułą która określa funkcjonowanie tego świata.
Takie myślenie najczęściej doprowadza do tego że nie taka osoba nie pozwala sobie na to by czuć się przyjemnie, mieć dobre samopoczucie a jeśli już się pojawia to odczuwa lęk lub wyrzuty sumienia.
Ten mechanizm sprawia że stopniowo eliminuje ze swojego życia wszystkie dobre sytuacje które się zdarzają albo zaczyna widzieć je jako negatywne.
Niby wszystko jest dobrze, ale...

Ślicznie Ci w tym ubraniu,
ee tam, nie liczy się to , to stare ciuchy, leżały w szafie prawie rok,  jestem zbieraczem staroci,,

Po pewnym czasie osoba która zdobyła się na ten komplement sama zaczyna tak postrzegać osobę która odrzuca pozytywy, wycofuje się z miłych interakcji a co za tym idzie wokół tej osoby tworzy się nieprzyjemny klimat , działa to trochę jak samospełniająca się przepowiednia.
Jak to się na do uzależnienia?
Często słyszę o tym błędzie poznawczym w rozmowie z pacjentami, to ma kilka funkcji, taka osoba nie jest narażona na porażkę albo inaczej, funduje ją sobie sama a w związku z tym ma ją pod kontrolą.
Często zmian powinno zajść tak wiele by aktywne uzależnienie nie powróciło że lepiej po prostu nastawić się na porażkę, będzie mniej bolało jeśli nie wyjdzie.
Osoby które są uzależnione niechętnie odczuwają ból, szybko chcą się go pozbyć, przecież wcześniej tak skutecznie się znieczulali.
Oczywiście to się dzieje dość nieświadomie, po uświadomieniu zdarza się że ktoś podejmuje próbę zmiany tych zachowań jednak jest to dość ciężkie.
Kiedy jednak taka osoba zdobywa się na to i dokonuje zmiany, pozbywa się tego niekorzystnego mechanizmu - okazuje się  że jednak jest to korzystna zmiana, więcej jest zysków niż strat.
Częściej czuję przyjemne stany, poczucia atrakcyjności, wiedzy, kompetencji niż porażek z powodu niepotwierdzania w świecie zewnętrznym tych zjawisk. Tak buduje się poczucie wewnętrznej wartości, nie oparte na opinii innych a naszych wewnętrznych kompetencjach i stanach emocjonalnych.


Kinga Kamińska, Barbara Kowalkowska
509146961
psycholog,
psychoterapeuta systemowy,
terapeuta uzależnień.
ul.Chopina 11/7U
07-200 Wyszków
http://kinja1976.wix.com/psycholog
uzaleznieniau@gmail.com

Komentarze