Błędy poznawcze, WYBIÓRCZA UWAGA a uzależnienia

WYBIÓRCZA UWAGA jako błąd poznawczy to często spotykane zjawisko szczególnie u osób uzależnionych. Zwracasz uwagę na jeden negatywny szczegół i w taki sposób generalizujesz, rozważasz to aż wszystko naokoło jest przez Ciebie postrzegane negatywnie. Natomiast inne istotne rzeczy w danym zdarzeniu skrupulatnie pomijasz by potwierdziła się jedynie słuszana wizja świata, rzeczywistości.Jeśli na co dzień można na Tobie polegać ale z jakiś względów nie wyrobisz się z czymś i kogoś zawiedziesz zaczynasz myśleć o sobie jako o beznadziejnym człowieku, przyjacielu. Oceniasz się bardzo surowo, w głowie wymyślasz sobie od kiepskich przyjaciół. Jeśli jesteś dobrym fachowcem w jakiejś dziedzinie a danego dnia z przyczyn nawet niezależnych od Ciebie nie uda Ci się jakiegoś zadania wykonać w pełni to myślisz o sobie w ostry sposób, nazywasz siebie partaczem, złym fachowcem, amatorem.  Wszystko urasta do rangi ogromnego nieszczęścia. Schemat wygląda tak:
Zapomniałam kupić chleb dla rodziny rano>>>> myślenie o tym>>>> , jestem złą matką, ojcem, dzieckiem, beznadziejnie wykonuje swoje obowiązki. 
Selektywna uwaga sprawia że osoba niepewna siebie naokoło zobaczy niesprzyjającą rzeczywistość, osoba lękowa zobaczy wrogie twarze itp.
Ten błąd jest często wykorzystywany w momencie gdy nieświadomy umysł potrzebuje świadomego potwierdzenia, uzasadnienia, ugruntowania tego że bez danej substancji, czynności od ktorej jest uzależniony, będzie bardzo cierpiał bo jest tak nieudolny, nieporadny.
Na powierzchnię świadomosci wyrzucane są takie pomysły które mają potwierdzić pewną wizję rzeczywistości i uzasadnić pragnienie natychmiastowej ulgi. Każdy uzależniony i jego bliscy powinien wiedzieć że te mechanizmy, błędy, pojawiają się często bez udzialu świadomego umysłu. Mózg gadzi pragnie ukojenia, pragnie przyjemnych, szybkich doznań. Dostosuje w taki sposób nasze myślenie by to dostań. Mechanizmy uzależnień oraz błędy poznawcze właśnie temu służą, Dlatego uzależnienie jest tak bardzo trudne do samodzielnego leczenia, potrzebny jest profesjonalista a najlepiej grupa osób które mają podobny problem. W takiej sytuacji jest rzucany strumień światła na to co się dzieje i nie jest to już tak bardzo niebezpieczne. Warto więc mieć tego świadomość.


Kinga Kamińska, Barbara Kowalkowska
509146961
psycholog,
psychoterapeuta systemowy,
terapeuta uzależnień.
ul.Chopina 11/7U
07-200 Wyszków
uzaleznieniau@gmail.comKomentarze